Pályázati felhívás fiatalok tevékenységeinek és tehetséges fiatalok támogatására (2019)

A Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont az Élmény Alap segítségével pályázatot hirdet gyergyószentmiklósi magánszemélyek, csoportok számára.

Az Élmény Alap célja a gyergyószéki fiatalok támogatása abban, hogy aktív élményekben részesüljenek a természetben és emberi közösségekben. Fejlődjön kezdeményező készségük, közösségi gondolkodásuk, megtapasztalják a tanulás- és tehetségük kibontakoztatásának örömét. Ennek érdekében támogatjuk a fiatalok kezdeményezéseinek megvalósulását, szervezünk és támogatunk oktatási, személyiség- és közösségfejlesztő programokat, illetve alkalmi ösztöndíj-támogatást biztosítunk tehetséges fiataloknak.

A pályázat idén elsősorban 14-25 év közötti fiataloknak szól – magánszemélyeknek és csoportoknak. A programok megvalósulási ideje a 2019-es év, illetve a 2020-as év első féléve. A támogatást előfinanszírozással biztosítjuk a támogatási szerződés megkötése után. A támogatással való elszámolás határideje a projekt lezárása utáni legtöbb 30 nap.

 

Támogatott tevékenységek:

  1. ifjúsági kezdeményezések (egy projektre maximum 1500 lejes támogatás igényelhető)
  2. ösztöndíjak (egy személy maximum 500 lej támogatást igényelhet)

Ifjúsági kezdeményezések támogatása

Idei jelmondatunk: "Vess ágyat az álmaidnak!"

Az ifjúsági kezdeményezések lehetőséget adnak fiataloknak (15-25) saját projektek kidolgozására és megvalósítására a helyi közösségükben. Egy ifjúsági kezdeményezéshez csak egy jó ötlet és minimum 4 helyi fiatal kell. Az ötlet ne öncélú legyen, hanem helyi hatással is bírjon, a ti és a helyi (vagy tágabb) közösségeitek igényeire adjon választ. A programok lehetnek helyi szintűek (Gyergyószentmiklós) vagy térségi szintűek (Gyergyószentmiklóson és a környező településeken valósulnak meg). Ezután az ötletet egy projekt formájába kell önteni, és ha ez mind megvan, akkor papírra vetni egy pályázati űrlapon.

Ha valami újat, hasznosat tervezel környezeted számára, akkor az ifjúsági kezdeményezést Neked találták ki, mert lehetővé teszi, hogy megvalósítsd elképzelésed barátaiddal és kipróbáld magad egy projekt tervezésében és létrehozásában. Tehetsz valami fontosat társaiddal a helyi közösségedért.

Egy ifjúsági kezdeményezés legfontosabb jellemzői:

  • a helyi fiatalok, ill. a helyi közösség igényeire válaszol;
  • a projektet a fiatalok maguk kezdeményezik, ill. saját maguk valósítják meg;
  • csoportos tevékenység, amelyet előre meghatározott céllal hoznak létre;
  • a projekt által kitűzött célok elérhetőek;
  • segíti a fiatalok ötletének megvalósítását, fejleszti készségeiket és kreativitásukat;
  • mérhető, eredménye egy vagy több konkrét produktum, amelyek megvalósításának folyamata pontosan meghatározott;
  • lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy tapasztalatok útján tanuljanak a szervezés során rájuk hárult felelősség által;

A Kezdeményező csapat

A kezdeményező csapat legalább 4 személyből kell álljon, a csapattagok legalább 75%-a 15-25 év közötti kell legyen. A csapatban egyaránt lehetnek gyergyószentmiklósi és a környező gyergyói településeken élő fiatalok. A pályázati űrlapon be kell mutatni a csapatot.

 

Ösztöndíjak

Célunk a tehetséges gyergyószéki fiatalok segítése, hogy tehetségüket kibontakoztassák, fejlesszék. Az ösztöndíjra Gyergyó-medencei fiatalok pályázhatnak (15-25 év közöttiek).

Az ösztöndíj alapból alkalmi támogatást biztosítunk tehetséges fiataloknak, továbbképzéseken, felkészítőkön, kiállításokon való részvételhez, tehetségük fejlesztéséhez szükséges eszközök vásárlására, stb. Gyakorlatilag bármilyen igénnyel lehet pályázni, ami a fiatalok tehetségének kibontakozását segíti.

A támogatás megítélésének fő szempontja, hogy a pályázó mit ajánl fel cserébe az itthoni közösségnek, hogyan fogja az ösztöndíj segítségével megszerzett tudást, eszközt itthon (is) kamatoztatni.

A pályázatot maga a fiatal nyújtja be az ösztöndíjprogram űrlapján.

 

Elbírálási szempontok:

  • Nem támogatunk csapatépítőket, vagy egyszerű rendezvényszervezést (pl. Gólyabál)
  • A képzések támogatása esetén figyelünk arra, hogy milyen konkrét kifutása van az adott képzésnek (pl. gazdasági képzés után középiskolások bekapcsolódnak az erdélyi gazdasági esettanulmány versenyek világába), csak úgy általánosan képzéseket nem támogatunk.
  • Megköveteljük a minőséget, ha nem érkezik elegendő minőségi pályázat a kiírásra, akkor a megmaradt összegeket átcsoportosítjuk.
  • Ösztöndíjak, tanulás, tapasztalatszerzés esetén
    • Alkalmi támogatást biztosítunk (nem áll módunkban folyamatos tanulmányi ösztöndíjat biztosítani).
    • A támogatás megítélésének fő szempontja az, hogy a pályázó mit ajánl fel cserébe az itthoni közösségnek, hogyan fogja a megszerzett tudást itthon (is) kamatoztatni.
    • Nem támogatunk nyelvvizsga díjat.


A következőkben röviden bemutatjuk az Élmény Alap céljait. A támogatók és a kuratórium elsősorban olyan ötleteket, kezdeményezéseket támogat szívesen, amelyek ezekkel a célokkal összhangban vannak. Tehát a hasonló célokkal rendelkező kezdeményezések előnyt élveznek az elbírálás során.

  1. Bátorítjuk, hogy élménydúsabbá váljon a gyergyószéki fiatalok élete.
  2. Tehetséges gyergyói fiatalok segítése, hogy tehetségüket kibontakoztassák, fejlesszék. A tehetséges gyergyói fiatalok közösségének létrehozása, erősítése.
  3. A hagyományos oktatást kiegészítő alternatív oktatási programok megvalósítása annak érdekében, hogy újraélesszük a fiatalokban a tanulás iránti vágyat, megtapasztalhassák a tanulás örömét, a természet és közösség felfedezésének örömét, tudatosan forduljanak a tapasztalatszerzés felé.
  4. Erősítjük a fiatalok kezdeményező- és szövetkezési készségeit.
  5. Ezek mellé kiépítünk egy olyan támogató rendszert, amely segíteni tudja a helyi ifjúsági kezdeményezések indulását és megerősödését.
  6. Gyergyót, a gyergyói fiatalokat minél több székelyföldi, erdélyi hálózatba, működő programba bekapcsoljuk, csökkentve ezáltal az elszigeteltség, elmaradottság érzését a térségben.

 

A pályázási folyamat bemutatása:

A pályázat egy pályázati űrlap kitöltéséből és leadásából, valamint egy nyilvános bemutatóból áll, ahol a kezdeményező csoportok és a magánszemélyek bemutatják elképzeléseiket, projektjeiket.

A nyilvános bemutatónak több célja van:

  • láthatóvá tegyük a projekteket és a tevékenységeket;
  • javaslatokkal, tanácsokkal növeljük a projektek minőségét;
  • növeljük a személyek és csoportok közötti együttműködést azáltal, hogy ha valaki egy szimpatikus projektről hall, akkor be tudjon kapcsolódni, segíteni a projekt megvalósulásába, akkor is, ha nem ő volt a kezdeményező.


Határidők:

  • A pályázatok online leadása: október 29.
  • Nyilvános bemutatók: október 31, csütörtök, 16 óra.
  • A pályázatok elbírálása a kuratórium és támogatók által: november 1-6.
  • Eredményhirdetés: november 7.

A pályázati kiírással, Élmény Alappal kapcsolatosan bővebb információk megtalálhatók a program honlapján, a www.eroforraskozpont.ro/elmenyalap címen. Ugyaninnen tölthetők le a pályázati űrlapok is. A pályázatokat elektronikus formában az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre kell küldeni, a személyes leadásról, a nyilvános bemutató konkrét időpontjáról és helyszínéről később értesítjük az érdeklődőket.

Kövesd az Élmény Alap Facebook oldalát https://www.facebook.com/elmeny.alap2017/ és Instagram oldalát https://www.instagram.com/elmeny.alap/

 

Gyakori kérdések

  • Miért 14 év fölöttieknek? Azért mert azt szeretnénk, hogy a fiatalok aktív hozzájárulói legyenek az élmények kialakulásának, nem csak az élmények passzív befogadói. Nem csak élményeket biztosítunk fiataloknak, hanem abban segítjük őket, hogy élményeket hozzanak létre együtt, egymásért, a helyi közösségért, magukért.
  • Miért csoportoknak és miért nem szervezeteknek? A magánszemélyeket és csoportokat két okból részesítjük előnyben a szervezetekhez képest: egyrészt mert a szervezeteknek több pályázati forrás áll rendelkezésükre, valamint nem szeretnénk, ha a szervezetek elkényelmesednének és a könnyebben elérhető helyi pályázatunkat részesítenék előnybe és lemondanának a külső forrásokról; másrészt pedig mivel támogatni szeretnénk a fiatalok kezdeményezéseit, ezért azt bátorítjuk, hogy a fiatalok kezdeményező csoportokat hozzanak létre;

Élmény Alap

Az Élmény Alap egy közösségi pénzalap, amely a gyergyói közösség fejlesztése érdekében működik. Közösségi kezdeményezésre és a közösség támogatásával jött létre és működik 2018 óta.

 

Általános célunk a gyergyói fiatalok támogatása abban, hogy aktív élményekben részesüljenek a természetben és emberi közösségekben. Fejlődjön kezdeményező készségük, közösségi gondolkodásuk, megtapasztalják a tanulás- és tehetségük kibontakoztatásának örömét.

 

Ennek érdekében támogatjuk a fiatalok kezdeményezéseinek megvalósulását, oktatási, személyiség- és közösségfejlesztő programokat szervezünk és támogatunk, illetve alkalmi ösztöndíj-támogatást biztosítunk tehetséges fiataloknak.

Elérhetőség

weblogoszoveggel100

Az Élmény Alapot a Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont adminisztrálja.

Programfelelős: dr. Dániel Botond

Tel.: 0740-053604
E-mail: elmenyalap@eroforraskozpont.ro